Autoritaarsed režiimid ja relvastatud konfliktid

Afganistan otsib superstaari(vene)

Teleshow „Afganistan otsib superstaari“ pole kohalike jaoks lihtsalt saade, vaid nende oma laulev revolutsioon, mille finaali vaatas 11 miljonit inimest ehk iga kolmas riigi elanik. Talibani aastaid, mil muusika oli keelatud, mäletatakse veel selgelt ja popmuusika on noorte vabaduseiha sümbol number üks. Saade annab võimaluse igaühele: mehed ja naised, erinevad hõimud ja rahvused, kõik on oodatud. Lõpuks ometi on ka naistel lava, kus särada. SMS-hääletus, kus meestel ja naistel on võrdne hääletusvõimalus, on paljude jaoks esimene kokkupuude demokraatiaga.

Suurim vaikus: vägistamistest Kongos

Filmi režissöör sõidab Kongo sõjapiirkonna kõrvalistesse küladesse, et kohtuda ellujäänud vägistamise ohvritega, pakkudes väga teravat ning intiimset vaadet nende inimeste eluvõitlusest. Filmis vaadeldakse üldisemalt vägistamist kui sõja osa ning konflikti võimalikku relva.

Vaata lisaks:

Takso põrgusse

USA terrorismivastases sõjas kinnipeetutest on salapärastel asjaoludel surnud üle saja inimese. Taksojuht Dilawari peeti tema kodukülas heaks ja ausaks inimeseks. Ühel päeval, kui ta oli peale võtnud kolm reisijat, sattus Dilawar vangi ja viis päeva hiljem oli ta surnud. Tema üle ei peetud kohut ning arreteerimine toimus segastel asjaolude. Vaid nädal varem oli samas vanglas surnud ka üks teine vang. Lahkamistulemused näitasid, et mõlemad olid surnud USA sõdurite poolt tekitatud vigastustesse.

Slingshot Hip-Hop

Slingshot Hip-Hop seob kokku kümne Palestiina noore lood. Nad on enda jaoks avastanud, et vägivalla ja sõja vastu on võimalik võidelda ainult rahumeelselt ning parim viis selleks on räppida. Film näitab Palestiina hip-hop'i kultuuri teket riigi eri osades ning igapäevaseid raskusi sellele pühendunud noorte elus.

Vaata lisa:

Süütu

Sophie ja Simon istuvad mahajäetud hüti põrandal. Noor naine hoiab 17-aastast noorukit kuulates ta kätt. Simon rööviti, kui ta oli 10 aastane. Simon on üks enam kui 30 000 lapsest, kes on viimase 20 aasta jooksul Põhja-Ugandas röövimise ohvriks langenud ja sõduriks sunnitud. „Süütu“ kajastab nelja endise lapssõduri igapäevast elu ja minevikku. Oma kannatlikkuse ja vahetu olekuga õnnestub Sophie Haarhausil võita traumatiseeritud noorukite usaldus. 22-aastane politoloogia üliõpilane Sophie on sõitnud Ugandasse koos eestlasest kaameramehe Kullar Viimsega.

Umoja, küla, kuhu mehi ei lubata

1970–2003 aastail väitis Põhja-Keenias umbes 1600 naist, et neid on vägistanud Briti sõdurid. Abikaasad tundsid, et nende au on riivatud ning jätsid pärast peksmist oma naised maha. Osa naisi kogunes ja rajas Umoja – küla, mis on meestele keelatud. Kadedad mehed ründavad Umoja küla tihti ning tekitavad küla rajajale Rebeccale palju probleeme.

Valgevene õppetund

Lühikokkuvõte: Valgevene noortele, kes on huvitatud demokraatia kiirest arenemisest, on viimased aastad olnud valusaks õppetunniks. President Lukašenka on osanud suurema osa rahvast enda poolele meelitada. Ummikseis on kujunenud omamoodi õppetunniks ka presidendile, kuid kas ja kuidas ta sellest õppust võtab? Filmi autoril on õnnestunud luua valus ja samas kunstiliselt haarav pilt sündmustest, mis Minskis aset leidsid. Näeme, kuidas ja kas on võimalik teismelistel muuta maailma, milles nad elavad ning hakata vastu alandavale totalitaarsele korrale.

Rahu esimene õppetund

Juutide ja palestiinlaste kooselu Iisraelis on sama, mis kiikuda hommikust õhtuni püssirohutünni otsas. Väiksemgi vale liigutus võib põhjustada verevalamise. Filmi autor usub, et rahvuslikul pinnal idanevate konfliktide vältimiseks tasub araabia ja juudi lapsi õpetada ühises koolis. Tema enda kuueaastane tütar lähebki sellise algkooli esimesse klassi ning isa järgneb talle kaameraga. Kooli nimeks on Neveh Shalom, mis tõlkes tähendab Rahu Oaasi. Film on tehtud justkui isa kiri oma tütrele, seletamaks vanemate otsust panna laps sellisesse kooli, kus konfliktid on kerged tekkima.

Püha raamatu vari

Miks tõlgivad mitmed maailma suurimad rahvusvahelised ettevõtted Ruhnama´d, absurdset Türkmenistani valitsuse propagandaraamatut? „Püha raamatu vari“ juhib tähelepanu rahvusvaheliste ettevõtete moraali puudusele, kes teevad äri diktaatorliku naftariigi Türkmenistaniga ning seejuures aitavad kaasa inimõiguste ja sõnavabaduse rikkumiste varjamisele. Ja seda kõike majandusliku kasu eesmärgil!

Vaata treilerit:

Õigusemõistmine

Rahvusvahelise Kriminaalkohtu prokurör Luis Moreno Ocampo väljastab käsu arreteerida Uganda Lord Resistance Army mässulistest liidrid, alustab nelja Kongo sõjapealiku üle kohtuprotsessi Haagis, süüdistab Sudaani presidenti genotsiidis ja sõjakuritegudes Darfuris ja nõuab ÜRO Julgeolekunõukogult tema vahistamist ning võtab käsile Kolumbia kriminaalõiguse süsteemi. Kas väike kohus Haagis suudab taltsutada rahvusvahelisi konfliktipiirkondi ja lõpetada mässuliste ja sõjakuritegude sooritajate puutumatus?

Telli voog RSS - Autoritaarsed režiimid ja relvastatud konfliktid