Tarbimine ja kaubandus

Cowspiracy

Maailma suurimad keskkonnaorganisatsioonid eiravad kõige olulisemat hävitavat jõudu, millega Maa tänapäeval silmitsi seisab. Tule kaasa šokeerivale, ent humoorikale edasipüüdliku keskkonnaaktivisti
teekonnale, kus ta otsib õiget teed jätkusuutlikkuse poole ja tõelist lahendust tänapäeva kõige pakilisemale keskkonnaprobleemile.

Tõeline väärtus (Tegelik hind)

Andrew Morgani dokumentaalfilm „Tõeline väärtus” (ing. k. „True Cost”) räägib ülemaailmsest tekstiilitööstusest, meie rõivaste õmblejatest ning tekstiilitööstute mõjust keskkonnale ning tööstusharuga seotud inimestele. Riiete hinnad langevad juba aastakümneid, kuid tekstiilitööstuse kahjulikud mõjud aina kasvavad. Film viib meid reisile, kus tutvume nii puuvillakasvatajate, moedisainerite ja keskkonnakaitsjatega ning küsib, kes meie riiete eest tegelikult maksavad.

Tume šokolaad

Sellest hetkest saati, kui avastati et šokolaaditööstus on seotud laste orjatööga Elevandiluurannikul on šokolaaditööstusel olnud kiired ajad - nad peavad selgitama tarbijatele, kuidas nad võitlevad antud probleemiga.

Kuid kas nad suudavad oma lubadusi täita?

Miki Mistrati jätkab oma missiooni, mida ta alustas filmiga Kibe šokolaad, uurimaks kas šokolaaditööstus täidab oma lubadusi. Kuid juba alguses selgub, et kerge see ei ole, sest Elevandiluurannik ei lase tal riiki siseneda, kuni tal ei ole mõnelt suurelt šokolaadifirmalt kutset ...

Muutuste lugu

Kuidas põhjustada muutust? Kuidas teha maailma üheskoos paremaks paigaks? Annie Leonardi tekstil põhinev animeeritud jutustus suurtest ühiskondlikest muutustest ning julgetest inimestest, kelle abiga need toimusid. Mõnus ja entusiastlik film, mis kutsub üles maailma parandama.

Surplus

Miks on tarbimispõhine elustiil tänapäeval raevu allikaks? Kuidas on võimalik, et privileeg osta asju ei garanteerigi õnne? Millest kogu see tühjustunne meie rikkuse juures? „Surpluse“ autor Eric Gandini läheneb tarbimise temaatikale faktipõhise lähenemise asemel emotsionaalselt. George W Bushi kuulus „šoplemiskõne“, mis kutsub terrorismi vastu võitlema, peletab ameeriklastelt hirmu tarbimise ees. Fidel Castro vastab reklaamivaba Kuubaga. Bill Gates ja Steve Ballmer kiitlevad, et arvutid tagavad meile rahu maal ning „toovad inimesi teineteisele lähemale“.

Sea äri

Antud film uurib seafarmide levikut ning nende mõju sealiha kvalteedile. Seafarmides on tihtipeale loomade tingimused väga kesised. Nii piinatakse loomi, reostatakse keskkonda ning ohustatakse inimeste tervist. Inimese tervisele on halbades tingimustes kasvatatud liha ohtlik. Samuti on kitsastes farmitingimustes kasvatatud odav sealiha ohuks näiteks kohalikele Suurbritannia mahefarmerite ärile, sest viimased ei suuda odava sealiha hinnaga konkureerida.
Filmi võimalik vaadata tervikkujul:

Veri mobiilis

Me armastame oma mobiiltelefone ja nende erinevate mudelite valik pole kunagi suurem olnud, kuid nende tootmisel on ka sünge, verine külg. Suurem osa mineraale, mida nende tootmiseks kasutatakse, on pärit Kongo DV kaevandustest ja nende ostmisega rahastab läänemaailm relvavõitlust, mida peetakse kõige verisemaks konfliktiks pärast Teist maailmasõda. Ning näib, et kodusõda kestab seni, kuni relvarühmitused suudavad mineraalide müügist saadud tuludega võitlust jätkata ehk kuni me tahame helistada ja keegi ei soovi vastutada.

Must kuld

Rahvusvahelised kohvikorporatsioonid domineerivad kaubandusharu, mille maht ulatub igal aastal 80 miljardi dollarini, tehes kohvist nafta järel maailma väärtuslikeima kaubaartikli. Ehkki me maksame oma igapäevase kohvitassi eest üsna kõrget hinda, jõuab tegeliku kohvikasvatajani sellest kaduvväike osa. Mitte kusagil mujal pole paradoks selgemini hoomatavam kui kohvi sünnimaal Etioopias. Tadesse Meskela on ettevõtja, kes püüab päästa 74 tuhandet kohalikku kohvikasvatajat laostumisest.

Bullshit

Dokumentaalfilmis on jälgitud Vandana Shivat (tuntud ka kui globaliseerumise vastane kuninganna) kahe aasta jooksul nii tema mahetalus Himaalaja jalamil kui võimukoridorides üle maailma. Näeme teda võitemas oma suurimate vastastega, milleks on geneetiliselt muundatud organismide suurtootja Monsanto, Coca-Cola ja Maailma kaubandusorganisatsioon. Tutvume Monsanto tegevusega firma juhtide abil ning kohtume ka Vandana Shiva suure kriitiku, neoliberalisti Barun Mitraga.

Meie toidame maailma

Film räägib toidust globaliseerumise kontekstis, kalameestest, talunikest, kaugsõidu veoautojuhtidest ja võimukatest korporatsioonijuhtidest, kauba- ja rahavoogudest – puudusest külluse keskel. Unustamatute kaadrite kaudu avab film meie toidu tootmise tagamaad ning vastab küsimusele, kuidas on mitmes maailma piirkonnas valitsev näljahäda meiega seotud. Film on kunstiliselt väga kaunis ning meeldejääv.

Telli voog RSS - Tarbimine ja kaubandus