inimõigused

Afganistan otsib superstaari(vene)

Teleshow „Afganistan otsib superstaari“ pole kohalike jaoks lihtsalt saade, vaid nende oma laulev revolutsioon, mille finaali vaatas 11 miljonit inimest ehk iga kolmas riigi elanik. Talibani aastaid, mil muusika oli keelatud, mäletatakse veel selgelt ja popmuusika on noorte vabaduseiha sümbol number üks. Saade annab võimaluse igaühele: mehed ja naised, erinevad hõimud ja rahvused, kõik on oodatud. Lõpuks ometi on ka naistel lava, kus särada. SMS-hääletus, kus meestel ja naistel on võrdne hääletusvõimalus, on paljude jaoks esimene kokkupuude demokraatiaga.

Eesti lood: Kahe maailma vahel

Mida üks inimene tegelikult vajab? Juba aastaid on verise kodusõja eest naaberriiki Jordaaniasse pagenud üle poole miljoni süürialase. Kristi on araabia juurtega Eesti moslem, kes töötab humanitaartöötajana sealses ühes suuremas süürlaste pagulaslaagris.

Tume šokolaad

Sellest hetkest saati, kui avastati et šokolaaditööstus on seotud laste orjatööga Elevandiluurannikul on šokolaaditööstusel olnud kiired ajad - nad peavad selgitama tarbijatele, kuidas nad võitlevad antud probleemiga.

Kuid kas nad suudavad oma lubadusi täita?

Miki Mistrati jätkab oma missiooni, mida ta alustas filmiga Kibe šokolaad, uurimaks kas šokolaaditööstus täidab oma lubadusi. Kuid juba alguses selgub, et kerge see ei ole, sest Elevandiluurannik ei lase tal riiki siseneda, kuni tal ei ole mõnelt suurelt šokolaadifirmalt kutset ...

Naiste revolutsioon Jeemenis

Tuhanded mustades niqab'ides naised kogunevad Jeemeni pealinnas Sanaas meelt avaldama. Siiani märkamatud mustad varjud eri põlvkondadest ja ühiskonnaklassidest nõuavad suuremat vabadust ning protestiks põletavad avalikult näokatteid. Araabia maailma haaranud rahvarevolutsioonilaine julgustab ka Jeemeni naisi taotlema võrdväärsust meestega. (ERR - http://etv.err.ee/?0569121 2014)

Takso põrgusse

USA terrorismivastases sõjas kinnipeetutest on salapärastel asjaoludel surnud üle saja inimese. Taksojuht Dilawari peeti tema kodukülas heaks ja ausaks inimeseks. Ühel päeval, kui ta oli peale võtnud kolm reisijat, sattus Dilawar vangi ja viis päeva hiljem oli ta surnud. Tema üle ei peetud kohut ning arreteerimine toimus segastel asjaolude. Vaid nädal varem oli samas vanglas surnud ka üks teine vang. Lahkamistulemused näitasid, et mõlemad olid surnud USA sõdurite poolt tekitatud vigastustesse.

Tummfilm kurdist tüdrukust

Film jälgib seitsmeaastast kurti lastekodulast Ragnet eluperioodil, mil teda ümbritsevad inimesed peavad langetama tema kohta ja tema eest väga olulisi otsuseid. Kas paigaldada tüdrukule sisekõrva implanaat või mitte? Mida see kaasa toob - kas Ragnest saab kuulja või jääb ta kurtide viipekeelse kogukonna liikmeks, kuhu ta just on hakanud sulanduma. Mis on õige, mis on hea? Operatsioon toimus Tartu Ülikooli Kõrvakliinikus 2004. aasta 15. septembril.

Tööl ja kodus ehk sooline võrdõiguslikkus Eestis

Kolmes lühifilmis uuritakse soolise võrdõiguslikkuse olukorda Eesti ühiskonnas. Keskendutakse kolmele teemale: sugu ja stereotüübid, sugu ja palk ning sugu ja töö- ja pereelu. Sõna saavad inimesed, kelle elukutsevalikud pole ühiskonnas kehtivate stereotüüpide kohaselt kõige tavapärasemad: lasteaiaõpetaja Aigar ja bussijuht Age.

Lisainfo:

Umoja, küla, kuhu mehi ei lubata

1970–2003 aastail väitis Põhja-Keenias umbes 1600 naist, et neid on vägistanud Briti sõdurid. Abikaasad tundsid, et nende au on riivatud ning jätsid pärast peksmist oma naised maha. Osa naisi kogunes ja rajas Umoja – küla, mis on meestele keelatud. Kadedad mehed ründavad Umoja küla tihti ning tekitavad küla rajajale Rebeccale palju probleeme.

Roya ja Omid

Film räägib transseksuaalsusest Iraani islami keskkonnas. Bardia on 22-aastane transseksuaal, kes elab nüüd USAs. Varem tunti teda kahte nime pidi – Roya, kui ta oli tütarlaps, ning Omid, kui ta poisiks riietus. Tema loole vastanduvad Handry, Lila ja Donya, kes on sugu vahetanud vastupidi – mehest naiseks. Nemad elavad aga jätkuvalt Iraanis ning peavad nüüd ümber harjuma eluga ilma eesõigusteta, mida nad said nautida meestena, ning elama sisse uude, alamasse soorolli.

Valge terror

Viimastel aastatel on Läänes kasvanud paremusäärmusliku liikumise populaarsus. Üleilmastumine ja uued tehnoloogiad annavad neonatsidele uued põhjused ja kanalid oma ideede kasvatammiseks ja levitamiseks. Film vaatleb ja analüüsib kriitiliselt viha ja rassismi külvavaid ekstremistlikke grupeeringuid Rootsis, Ameerikas ja Venemaal. Nende võrgustike sõnumiteks on sõda ning kultuuriline eraldatus, mida nad ise peavad puhtuseks.

Telli voog RSS - inimõigused