Riigid ja rahvad

Päike on hea laps

Filmi peategelane on füüsikaõpetaja Mart Kuurme, kes 2013. aastal siirdus Aafrikasse, Põhja-Ghanasse, Kongo külla õpetama kohalikke lapsi. Mart teeb selleks hoolega ettevalmistusi: hilisõhtused tähistaeva vaatlused, füüsikatunnid kohalikus keskkoolis. Taustal kohalike inmeste elu, mida tihti saadab tants.

Tashi Delek

Tashi on 17-aastane Tiibeti poiss. Ta mängib jalgpalli, kuulab popmuusikat, ent on samas ka Tiibeti Sakya budistliku koolkonna munk. Tashit ootab ees elu tähtsaim otsus: kas pühendada oma elu mungana budismi või lahkuda kloostrist tavaellu? Näeme Tashi silmade kaudu Tiibeti kultuuri olevikku, minevikku ja tulevikku. Millise otsuse Tashi langetab?

Magusad unistused

Film räägib Rwanda naistrummarite bändist, keda ühendab armastus muusika vastu. Ühiselt otsustatakse täide viia veel üks magus unistus ja avada Rwanda esimene jäätisekiosk. Lisaks jäätise valmistamisele tuleb õppida äritarkusi ja langetada raskeid otsuseid. Kui palju on vaesed naised nõus ettevõtmisse investeerima? Keda valida kuupalgaga jäätisemüüjateks?

Inimareng

Niger ja Norra maailma inimarengu indeksi kohaselt maailma kõige madalama ja kõrgema arenguga riigid. Filmis räägivad riikide elanikud sellest, mida nad oma elust arvavad, kuidas mõjutab nende elu hariduse, meditsiiniabi, söögi-joogi, jne kättesaadavus. Lisaks ametlikele ÜRO inimarengu näitajatele tuleb jutuks ka asjad, mida on raske mõõta: usk, lootus, armastus. Saab ka mõnusalt nalja.

Terveilm - algharidus kõigile

Pol Poti punakhmeeride verine eksperiment 1975-79 hävitas praktiliselt kogu Kambodzha intelligentsi. Tapatalgutest pääsenud inimesed küüditati maale, kus nende ainus eesmärk oli teha põllutöid. 30 aastat hiljem võitleb Kambodzha selle nimel, et kasvatada uus põlvkond, kes suudaks riigi vaesusest välja tuua. Vaja on rahvuslikku intelligentsi. Vaesus aga on nõiaring, mis ei lase oma haardest nii lihtsalt lahti.

Terveilm - võitlus haigustega

Arengumaades sureb iga päev tuhandeid inimesi ennetatavate haiguste tõttu. Film tutvustab vaeste riikide võitlust haigustega Mali näitel. Juttu tehakse nii malaariast ja HIV-st kui ka haigustega seotud ühiskondlike tabude ning vaesuse vähendamisest. Läänemaailma ravimeetodid ning –vahendid on sealsete inimeste jaoks tihti liiga kallid, mistõttu jäetakse arsti juurde minemata või otsitakse abi traditsioonilistelt ravitsejatelt, kes aga ei ole võimelised kõiki tõbesid ravima.

Surplus

Miks on tarbimispõhine elustiil tänapäeval raevu allikaks? Kuidas on võimalik, et privileeg osta asju ei garanteerigi õnne? Millest kogu see tühjustunne meie rikkuse juures? „Surpluse“ autor Eric Gandini läheneb tarbimise temaatikale faktipõhise lähenemise asemel emotsionaalselt. George W Bushi kuulus „šoplemiskõne“, mis kutsub terrorismi vastu võitlema, peletab ameeriklastelt hirmu tarbimise ees. Fidel Castro vastab reklaamivaba Kuubaga. Bill Gates ja Steve Ballmer kiitlevad, et arvutid tagavad meile rahu maal ning „toovad inimesi teineteisele lähemale“.

Tahan saada bossiks

Neli noort hiinlast valmistuvad keskkooli lõpueksamiteks ja kaamera leiab nad hilistel õhtutundidel pea laeni ulatuvate raamatuhunnikute vahelt. Kõige parem saab alati olla vaid üks. Nagu Hiinas, kus elab pea kaks miljardit inimest, nõnda ka Eestis. Hiina on Eestist üle tuhande korra suurem. Ja sama palju suurem on ka konkurents "kõige parema" auväärsele tiitlile. Olla boss tähendab Hiinas hoopis midagi muud kui Eesti-suguses väikeriigis. Harva räägitakse sotsiaalse võrdsuse ja mobiilsuse varjukülgedest.

Sülem

Soome-ugri keeli kõneleb kokku üle 20. miljoni inimese, nende hulka kuuluvad ka marid. Marid jagunevad kolme etnilisse rühma - idamarid, niidumarid ja mäemarid. Umbes pooled marid elavad väljaspool Marimaad, nende hulgas ka kõik idamarid. Kõige arvukam idamaride kogukond elab Baškoerostani põhjaaladel Belaja jõe ääres. Esimesed teated maridest on pärit meie ajaarvamise esimesest aastatuhandest. Neoliitikumi ajastul elasid soome-ugri rahvaste esivanemad Ida-Euroopas ja Uuralis, laialdasel territooriumil Balti merest kuni Lääne-Siberini.

Töömehe surm

HETKEL EI SAA ANTUD FILMI LAENUTADA! VABANDAME!

Kas raske füüsiline töö on kadumas või muutub vaid nähtamatuks? Kust leiame seda veel 21. sajandil? Film jälgib ebaseaduslike kaevanduste töötajaid Ukrainas, väävlitöölisi Indoneesias, tapamaja-töötajaid Nigeerias, õlitankeri kokkupanijaid Pakistanis ja terasetöölisi Hiinas.

Lisainfo:

Telli voog RSS - Riigid ja rahvad