Ränne ja pagulased

Tundmatu territoorium

Afganistan, Kamerun, Serbia, Venetsueela – hr Zinggi uued õpilased integratsiooniklassis Baselis on pika tee läbi käinud. Noored ja lootusrikkad parema tuleviku suhtes, on nad Šveitsi rännanud ja panevad nüüd suured lootused oma õpetajale: tema on see inimene, kes peaks neile kätte näitama suuna uude riiki. Ühiskonna eest varjul ja kaitstud, õpivad õpilased Šveitsi riigi keelt ja kultuuri ainult kahe aastaga. Ent õppetöö lõpu lähenedes peavad need noored migrandid endalt küsima ahistava küsimuse: kas siin riigis on üldse minule kohta…?

Valge terror

Viimastel aastatel on Läänes kasvanud paremusäärmusliku liikumise populaarsus. Üleilmastumine ja uued tehnoloogiad annavad neonatsidele uued põhjused ja kanalid oma ideede kasvatammiseks ja levitamiseks. Film vaatleb ja analüüsib kriitiliselt viha ja rassismi külvavaid ekstremistlikke grupeeringuid Rootsis, Ameerikas ja Venemaal. Nende võrgustike sõnumiteks on sõda ning kultuuriline eraldatus, mida nad ise peavad puhtuseks.

Qadir - noore afgaani teekond

See on siiras ja haarav dokumantaalfilm noorest afgaani põgenikust, kes pärast võõrsil viibimist kodumaale tagasi pöördub.

Võõras

„Ma olen küll mustanahaline, kuid osa minust on eestlane.” Paul on pärit Aafrikast, aga tahab elada Eestis. Tal on Eestis poeg, kuid ometi ei anta talle kodakondsust. Kadri on Eestist, kuid eelistab elada Aafrikas, kus tema laps saab kasvada ilma rassiviha kartmata. Jälgides Pauli katseid legaliseerida oma viibimine Eestis uurib film tegelikult Eesti ühiskonda ja selles peituvat ksenofoobiat, rassismi ning hirmu segunemise ja väljasuremise ees.

Paradiis - kolm reisi selles maailmas

Miks Aafrika noor pigem sureb oma teekonnal Euroopasse kui jääb kodupaika? Missugune on immigrandi elu kusagil Hispaanias tomateid kasvatades? Kus ta elab ja millest ta unistab? Filmis näidatakse tänapäevaseid lugusid illegaalsest immigratsioonist. Filmitud on nii Hispaanias, Marokos kui Malis. Näeme karme ja šokeerivaid lugusid ettekujutatavast paradiisist, milleks paljud aafriklased Euroopat peavad. See on visuaalselt lummav ja poeetiline film, mis on kõrge tasemega nii pildis kui muusikas.

Nataša ei ole müügiks

Peategelane Nataša on ema poolt hüljatud ja elab koos oma haigete vanavanemate ja nelja noorema õe-vennaga. 16-aastasena vastutab ta kogu perekonna eest ning pingutab kõvasti, et erinevate tööotsadega natukenegi raha teenida. Tema raskes olukorras kõlab tööpakkumine välismaal ahvatlevalt. Tegemist on draama/dokumentaalfilmiga inimkaubandusest, mille ohvrid satuvad kerjama Poolas, prostituutideks Venemaal või väärkoheldud töölisteks. Selline kaasaja orjus on väga keeruline ka Moldovas, kus film on kohaliku võttegrupi ja inimkaubanduse vastu võitlevate organisatsioonide kaasabil toodetud.

Minu kallis muslim

"Kallis Muslim, kui sa suureks kasvad ja kui meid ei ole enam siin, siis ära iial unusta, et sa oled tšetšeen ja sinu kohustus on aidata oma rahvast nii hästi kui võimalik." See on üks paljudest sõnumitest, mille Sacita on oma 3-aastase poja Muslimi päevikusse kirjutanud. Aasta tagasi sõitis ta oma abikaasa ning teiste ellujäänud pereliikmetega Poola, kus nad varjupaika taotlesid. Nad võtsid kaasa videokassette ja fotosid, millel on palju valusaid mälestusi ja tõendeid sõjast, mis nende kodumaal toimub. Sacita isa ja vend mõrvati, tema õde hoiti vangistuses ja piinati päevi.

Bristoli rattaprojekt

Bristoli Rattaprojekt on tegijate sõnutsi film ratastest, ringlusest ja pagulusest. Lühikese, 18 minutise filmi kohta on see tõesti mitmekihiline teos. Dahiri Somaaliast ja Aziz Afganistanist jutustavad oma lood, mis sundisid neid kodumaalt põgenema ja tõid Inglismaale Bristolisse. Rahvusvahelise kaitse taotleja olukord on aga emotsionaalselt, sotsiaalselt kui materiaalselt väga keeruline. Millise suure muutuse nende ellu toob jalgratas, mida ei pea avastama, vaid veidi remontoma! Lisaks rohkele infole, emotsioonidele, on see ka inspireeriv film sellest, kui suur võib olla üks väike abi.

IFAD lühifilmid: Sending Money Home

2006. aastal ulatus arenenud maades töötava võõrtööjõu teenitud ja koju saadetud 300 miljardi USA dollarini. See lühifilm vaatleb migrantide poolt teenitud töötasu tagasi koju saatmise ülemaailmset ulatust ja voogusid.

Filmi saab inglisekeelsena vaadata ka internetist:

IFAD lühifilmid: Cash Flow Fever

Elmer, Hector ja Dalila Cortez on jätnud oma kodu ja perekonna El Salvadoris ja läinud tööle USAsse. Nad on osa tohutust globaalsest tööjõu voolust, mis liigub jõukatesse riikidesse tööd otsima, et saata koju raha oma vaesunud perekondadele. Millist mõju avaldab see rahavoog vaesusega võitlemisele? Dokumentaalfilm jutustab Cortezi perekonna loo USAs ja El Salvadoris ning uurib, millist rolli mängib areng koju saadetud tulude voo laiendamises.

Lisainfot:

Telli voog RSS - Ränne ja pagulased