Religioon

Afganistan otsib superstaari(vene)

Teleshow „Afganistan otsib superstaari“ pole kohalike jaoks lihtsalt saade, vaid nende oma laulev revolutsioon, mille finaali vaatas 11 miljonit inimest ehk iga kolmas riigi elanik. Talibani aastaid, mil muusika oli keelatud, mäletatakse veel selgelt ja popmuusika on noorte vabaduseiha sümbol number üks. Saade annab võimaluse igaühele: mehed ja naised, erinevad hõimud ja rahvused, kõik on oodatud. Lõpuks ometi on ka naistel lava, kus särada. SMS-hääletus, kus meestel ja naistel on võrdne hääletusvõimalus, on paljude jaoks esimene kokkupuude demokraatiaga.

Tashi Delek

Tashi on 17-aastane Tiibeti poiss. Ta mängib jalgpalli, kuulab popmuusikat, ent on samas ka Tiibeti Sakya budistliku koolkonna munk. Tashit ootab ees elu tähtsaim otsus: kas pühendada oma elu mungana budismi või lahkuda kloostrist tavaellu? Näeme Tashi silmade kaudu Tiibeti kultuuri olevikku, minevikku ja tulevikku. Millise otsuse Tashi langetab?

Inimareng

Niger ja Norra maailma inimarengu indeksi kohaselt maailma kõige madalama ja kõrgema arenguga riigid. Filmis räägivad riikide elanikud sellest, mida nad oma elust arvavad, kuidas mõjutab nende elu hariduse, meditsiiniabi, söögi-joogi, jne kättesaadavus. Lisaks ametlikele ÜRO inimarengu näitajatele tuleb jutuks ka asjad, mida on raske mõõta: usk, lootus, armastus. Saab ka mõnusalt nalja.

Roya ja Omid

Film räägib transseksuaalsusest Iraani islami keskkonnas. Bardia on 22-aastane transseksuaal, kes elab nüüd USAs. Varem tunti teda kahte nime pidi – Roya, kui ta oli tütarlaps, ning Omid, kui ta poisiks riietus. Tema loole vastanduvad Handry, Lila ja Donya, kes on sugu vahetanud vastupidi – mehest naiseks. Nemad elavad aga jätkuvalt Iraanis ning peavad nüüd ümber harjuma eluga ilma eesõigusteta, mida nad said nautida meestena, ning elama sisse uude, alamasse soorolli.

Rahu esimene õppetund

Juutide ja palestiinlaste kooselu Iisraelis on sama, mis kiikuda hommikust õhtuni püssirohutünni otsas. Väiksemgi vale liigutus võib põhjustada verevalamise. Filmi autor usub, et rahvuslikul pinnal idanevate konfliktide vältimiseks tasub araabia ja juudi lapsi õpetada ühises koolis. Tema enda kuueaastane tütar lähebki sellise algkooli esimesse klassi ning isa järgneb talle kaameraga. Kooli nimeks on Neveh Shalom, mis tõlkes tähendab Rahu Oaasi. Film on tehtud justkui isa kiri oma tütrele, seletamaks vanemate otsust panna laps sellisesse kooli, kus konfliktid on kerged tekkima.

Verised karikatuurid

Kas jumal on demokraat? Niisuguse küsimusega algab tuntud Taani teleajakirjaniku Karsten Kjäri dokumentaalfilm. Film avab 2005. aastal Taani ajalehes avaldatud prohvet Muhamedi kujutavate pilapiltide vallandatud veriste, üle 150 inimelu nõudnud islamiusuliste meeleavalduste tagamaid. Otsides usuviha tegelikke juuri ja mõju demokraatlikule väljendusvabadusele, viib autor vaataja Liibanoni, Iraani, Süüriasse, Qatari, Prantsusmaale, Türki ja Taani ning vestleb "karikatuurikriisis" võtmerolle etendanud isikutega.

Püha raamatu vari

Miks tõlgivad mitmed maailma suurimad rahvusvahelised ettevõtted Ruhnama´d, absurdset Türkmenistani valitsuse propagandaraamatut? „Püha raamatu vari“ juhib tähelepanu rahvusvaheliste ettevõtete moraali puudusele, kes teevad äri diktaatorliku naftariigi Türkmenistaniga ning seejuures aitavad kaasa inimõiguste ja sõnavabaduse rikkumiste varjamisele. Ja seda kõike majandusliku kasu eesmärgil!

Vaata treilerit:

Püha mägi

Film Püha mägi näitab, et mari paganausk pole kaotanud oma esialgset kuju. Paljud palved on säilinud ja elavad edasi tänapäevalgi. Iga 4 aasta tagant korraldab mari rahvas Vjatka jõel Tšumbõlati mäe juures paganausu palvetamise. Legend räägib, et mägi kannab niisugust nime mari vanema Tšumbõlati auks. Pärast surma maeti ta sellesse kohta ja nüüd puhkab siin tema hing. Tšumbõlati palvet nimetatakse ka “Mäe esivanema” kummardamiseks ja sellepärast on see mägi püha. Arvatakse, et taevani tõusev mägi on lähemal peajumalale Kugu Jumole.

Mu tütar on terrorist

Mis paneb inimest ennast õhku laskma ja läbi selle ka teisi inimesi tapma? Intiimne portreefilm tutvustab vaatajat kahe hilisteismelise tüdrukuga, terroriorganisatsiooni Tamili Tiigrid võitlejatega. Tüdrukud on seitse aastat järjest parimad sõbrannad olnud, külg külje kõrval söönud, elanud, treeninud ja sõdinud. Nad on tüdrukud, kes võivad nädalaid ilma varustuseta džunglis elada. Nad on tüdrukud, kes ei tea täpselt, kui palju inimesi nad lahingus tapnud on.

Minu kallis muslim

"Kallis Muslim, kui sa suureks kasvad ja kui meid ei ole enam siin, siis ära iial unusta, et sa oled tšetšeen ja sinu kohustus on aidata oma rahvast nii hästi kui võimalik." See on üks paljudest sõnumitest, mille Sacita on oma 3-aastase poja Muslimi päevikusse kirjutanud. Aasta tagasi sõitis ta oma abikaasa ning teiste ellujäänud pereliikmetega Poola, kus nad varjupaika taotlesid. Nad võtsid kaasa videokassette ja fotosid, millel on palju valusaid mälestusi ja tõendeid sõjast, mis nende kodumaal toimub. Sacita isa ja vend mõrvati, tema õde hoiti vangistuses ja piinati päevi.

Telli voog RSS - Religioon