Relvastatud konfliktid ja nende tagajärjed

Terveilm - algharidus kõigile

Pol Poti punakhmeeride verine eksperiment 1975-79 hävitas praktiliselt kogu Kambodzha intelligentsi. Tapatalgutest pääsenud inimesed küüditati maale, kus nende ainus eesmärk oli teha põllutöid. 30 aastat hiljem võitleb Kambodzha selle nimel, et kasvatada uus põlvkond, kes suudaks riigi vaesusest välja tuua. Vaja on rahvuslikku intelligentsi. Vaesus aga on nõiaring, mis ei lase oma haardest nii lihtsalt lahti.

Suurim vaikus: vägistamistest Kongos

Filmi režissöör sõidab Kongo sõjapiirkonna kõrvalistesse küladesse, et kohtuda ellujäänud vägistamise ohvritega, pakkudes väga teravat ning intiimset vaadet nende inimeste eluvõitlusest. Filmis vaadeldakse üldisemalt vägistamist kui sõja osa ning konflikti võimalikku relva.

Vaata lisaks:

Slingshot Hip-Hop

Slingshot Hip-Hop seob kokku kümne Palestiina noore lood. Nad on enda jaoks avastanud, et vägivalla ja sõja vastu on võimalik võidelda ainult rahumeelselt ning parim viis selleks on räppida. Film näitab Palestiina hip-hop'i kultuuri teket riigi eri osades ning igapäevaseid raskusi sellele pühendunud noorte elus.

Vaata lisa:

Süütu

Sophie ja Simon istuvad mahajäetud hüti põrandal. Noor naine hoiab 17-aastast noorukit kuulates ta kätt. Simon rööviti, kui ta oli 10 aastane. Simon on üks enam kui 30 000 lapsest, kes on viimase 20 aasta jooksul Põhja-Ugandas röövimise ohvriks langenud ja sõduriks sunnitud. „Süütu“ kajastab nelja endise lapssõduri igapäevast elu ja minevikku. Oma kannatlikkuse ja vahetu olekuga õnnestub Sophie Haarhausil võita traumatiseeritud noorukite usaldus. 22-aastane politoloogia üliõpilane Sophie on sõitnud Ugandasse koos eestlasest kaameramehe Kullar Viimsega.

Umoja, küla, kuhu mehi ei lubata

1970–2003 aastail väitis Põhja-Keenias umbes 1600 naist, et neid on vägistanud Briti sõdurid. Abikaasad tundsid, et nende au on riivatud ning jätsid pärast peksmist oma naised maha. Osa naisi kogunes ja rajas Umoja – küla, mis on meestele keelatud. Kadedad mehed ründavad Umoja küla tihti ning tekitavad küla rajajale Rebeccale palju probleeme.

Rwanda õied

Rwanda õied tähendab korraga nii keerulist ajaloolist pagasit kui ka lootust paremaks tulevikuks. Film seletab Aafrika hõimude vahelist veriste konfliktide tagamaid. Samuti räägitakse hariduse rollist konfliktide ärahoidmisel.

Vaata lisainfot:

Valged tuvid

Pärast 30 aastat sõda on Afganistanil probleeme palju. See film jälgib tillukest 5-aastast tüdrukut, kes teenib tänavalt paberit korjates perele elatist ja endale kooliraha. Nii räägitakse lugu lapsepõlvest ja eluraskustest sõjajärgses riigis.

Rahu esimene õppetund

Juutide ja palestiinlaste kooselu Iisraelis on sama, mis kiikuda hommikust õhtuni püssirohutünni otsas. Väiksemgi vale liigutus võib põhjustada verevalamise. Filmi autor usub, et rahvuslikul pinnal idanevate konfliktide vältimiseks tasub araabia ja juudi lapsi õpetada ühises koolis. Tema enda kuueaastane tütar lähebki sellise algkooli esimesse klassi ning isa järgneb talle kaameraga. Kooli nimeks on Neveh Shalom, mis tõlkes tähendab Rahu Oaasi. Film on tehtud justkui isa kiri oma tütrele, seletamaks vanemate otsust panna laps sellisesse kooli, kus konfliktid on kerged tekkima.

Veri mobiilis

Me armastame oma mobiiltelefone ja nende erinevate mudelite valik pole kunagi suurem olnud, kuid nende tootmisel on ka sünge, verine külg. Suurem osa mineraale, mida nende tootmiseks kasutatakse, on pärit Kongo DV kaevandustest ja nende ostmisega rahastab läänemaailm relvavõitlust, mida peetakse kõige verisemaks konfliktiks pärast Teist maailmasõda. Ning näib, et kodusõda kestab seni, kuni relvarühmitused suudavad mineraalide müügist saadud tuludega võitlust jätkata ehk kuni me tahame helistada ja keegi ei soovi vastutada.

Õigusemõistmine

Rahvusvahelise Kriminaalkohtu prokurör Luis Moreno Ocampo väljastab käsu arreteerida Uganda Lord Resistance Army mässulistest liidrid, alustab nelja Kongo sõjapealiku üle kohtuprotsessi Haagis, süüdistab Sudaani presidenti genotsiidis ja sõjakuritegudes Darfuris ja nõuab ÜRO Julgeolekunõukogult tema vahistamist ning võtab käsile Kolumbia kriminaalõiguse süsteemi. Kas väike kohus Haagis suudab taltsutada rahvusvahelisi konfliktipiirkondi ja lõpetada mässuliste ja sõjakuritegude sooritajate puutumatus?

Telli voog RSS - Relvastatud konfliktid ja nende tagajärjed